Критерії оцінювання навчальних досягнень з географії


Критерії оцінювання навчальних досягнень з географії

КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ

НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ

З ГЕОГРАФІЇ

       Оцінювання навчальних досягнень учнів з географії здійснюється з урахуванням їхніх індивідуальних особливостей і передбачає диференційований  підхід щодо його організації. Критерієм оцінки роботи учнів є не стільки обсяг навчального матеріалу, що залишився в пам’яті, скільки вміння його аналізувати, узагальнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, використовувати в життєвих ситуаціях, вміння самостійно здобувати знання. При цьому важливо використовувати під час вивчення географії мотиваційний потенціал  для учнів: авансування успіху, спонукання до самоаналізу, самооцінки, самопізнання, інтенсифікація того змісту навчального матеріалу, який має особистісне значення для учнів.

        Оцінюючи навчальні досягнення учнів з географії, необхідно враховувати:

  • правильність і науковість викладення матеріалу, повноту розкриття понять і закономірностей, точність вживання географічної та картографічної термінології ;
  • ступінь самостійності відповіді;
  • логічність, доказовість у викладенні матеріалу;
  • ступінь сформованості інтелектуальних, загальноосвітніх, специфічних умінь (робота з картографічними , статистичними та іншими додатковими матеріалами).

          Початковий рівень навчальних досягнень характеризується фрагментарним володінням учнем навчальним матеріалом. Учень може розпізнавати окремі географічні об’єкти, намагається давати їм визначення, за допомогою вчителя знаходить їх на карті.

           Середній рівень навчальних досягнень передбачає, що учень може відтворити (повторити) інформацію, тобто володіє знаннями-копіями. Він розуміє основний матеріал, за допомогою вчителя визначає поняття  і закономірності, частково пояснює взаємозв’язки у природі та суспільстві, використовує картографічний матеріал. У процесі виконання практичних робіт правильно використовує джерела знань. Спостерігаючи за природними та суспільними явищами, виділяє лише окремі їх особливості.

           Достатній рівень навчальних досягнень передбачає, що учень достатньо володіє програмовим навчальним матеріалом, самостійно  виправляє допущені помилки, підтверджує свої знання відповідними аргументами, здатен застосовувати здобуті  знання на практиці. Правильно відбирає джерела необхідних знань для розв’язування проблем у типових ситуаціях. Здатний вести спостереження за природними та суспільними явищами.

           Високий рівень  навчальних досягнень передбачає вичерпну, правильну відповідь, повне розкриття змісту понять, закономірностей і географічних взаємозв’язків, підтверджує їх прикладами. Учень грамотно і творчо використовує картографічні матеріали та інші джерела знань, вміє робити висновки та узагальнення на основі практичної діяльності; правильно проводить спостереження, оформлює та аналізує їх результати.

        Тематичне оцінювання з географії проводиться у різних формах по завершенню вивчення навчальної теми або її частин, згідно з переліком тем для  тематичного оцінювання навчальних досягнень учнів. При цьому одна письмова тематична робота на семестр є обов’язковою. Такою письмовою роботою  може виступати й практична робота, якщо дата її проведення збігається з датою тематичної атестації.

         Вчитель має право виставляти бали за тему без додаткового опитування (письмової роботи) тим учням, що мають достатню кількість поточних оцінок, а також якщо отримана таким чином оцінка задовольняє учня. При цьому поточне  оцінювання, у разі його застосування вчителем, має відігравати заохочувальну, стимулюючу функції.

        Перед початком вивчення чергової теми усі учні мають бути ознайомлені з тривалістю її вивчення (кількість занять);  кількістю і тематикою обов’язкових робіт і термінами їх проведення; питаннями, що виносяться на тематичне оцінювання, якщо воно проводиться в усно-письмовій формі, або орієнтовними завданнями (задачами) тощо;  терміном і формою проведення тематичного оцінювання; критеріями оцінювання.

         Якщо темою передбачено виконання учнями практичних робіт та інших практичних завдань, то їх виконання є обов’язковою  попередньою умовою для тематичної атестації , звісно, якщо мова не йде про тривалу хворобу дитини, яка завадила їй опанувати матеріал. Відпрацювання практичних робіт, які учень пропустив без поважних причин, вважаємо за недоцільне (відповідно, атестація учнів поводиться без їх урахування).

Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з географії     

Рівень навчальних досягнень учнівБалКритерії оцінювання навчальних досягнень учнів
             1Учень розрізняє окремі географічні явища чи об’єкти  (гори і рівнини, суходіл і океан, село і місто, галузь і т. д.) та з допомогою      вчителя знаходить їх на карті.
  І. Початковий 2Учень за допомогою вчителя відтворює окремі факти на елементарному рівні, розрізняє  один або декілька запропонованих географічних об’єктів  та з допомогою вчителя намагається знайти їх на карті.
 3Учень у деяких випадках дає нечіткі характеристики географічних об’єктів; за допомогою вчителя знаходить їх на карті, може самостійно розрізнити окремі географічні поняття.
               4Учень частково відтворює текст підручника, дає нечітке визначення основних понять і термінів за допомогою вчителя. Називає, відповідно до теми конкретного уроку, компоненти географічної оболонки та складові господарства; повторює за зразком практичну роботу; під час відповіді намагається користуватися географічною картою.
  ІІ. Середній5Учень відтворює частину навчального матеріалу без розкриття причинно-наслідкових зв’язків, описує географічні об’єкти чи явища за типовим планом. Намагається робити висновки без підтвердження їх прикладами; частково володіє обов’язковою географічною номенклатурою.
 6Учень  самостійно дає більшість визначень, передбачених  темою уроку, відтворює значну частину вивченого матеріалу у відповідності з його викладом у підручнику. З допомогою вчителя виявляє причинно-наслідкові зв’язки, ілюструє їх власними прикладами. На середньому рівні володіє географічною номенклатурою та картою.
          ІІІ. Достатній7Учень має достатні географічні знання і застосовує їх для вирішення стандартних ситуацій. Має цілісне уявлення про природні та суспільні явища, вміє вести спостереження за навколишнім середовищем; достатньо володіє картографічним матеріалом.
 8Учень засвоїв основні уявлення, поняття, і категорії географічної науки про Землю та господарську діяльність людини. Застосовує здобуті знання на практиці, використовуючи прийоми аналізу статистичних даних про господарство і населення, показує їх зміну у часі. Вміє наводити приклади взаємодії людини і природи; знає обов’язкову географічну номенклатуру.
 9Учень на достатньому рівні володіє навчальним матеріалом, може застосовувати його для виконання практичних робіт; має чіткі уявлення про компоненти природи і просторову організацію господарства; пояснює    причинно-наслідкові зв’язки в природі і господарстві; майже безпомилково працює з картографічним матеріалом.
               10Учень усвідомлює сучасну географічну картину світу, здійснює оцінку певних процесів та явищ, передбачених навчальною програмою; пояснює прикладне значення географічних знань, дає розгорнуту відповідь, відбирає необхідні знання; вільно застосовує більшість географічних понять та може їх класифікувати; добре володіє картографічним матеріалом.
ІV. Високий11Учень має глибокі знання про об’єкти вивчення, застосовує наукову термінологію, аргументує свої твердження і висновки, вміє працювати з рекомендованими вчителем джерелами географічної інформації; на високому рівні аналізує та використовує картографічну інформацію.
12Учень  володіє ґрунтовними географічними знаннями у межах вимог навчальної програми, висловлює та аргументує власне ставлення до різних поглядів на об’єкт  вивчення; самостійно аналізує природні та суспільні явища, робить відповідні висновки і узагальнення; здатний розв’язувати  проблемні завдання; вільно володіє картографічною інформацією та творчо її використовує.

Сучасні технології в освіті

ЖИТТЯ (корисний сайт)

Творчі проекти з географії


Ресурси для вчителів географії та природознавства


Онлайнові ігри з географії
Інші ресурси
  • http://www.karpaty.com.ua/- Українські Карпати. На сайті багато ілюстрованої інформації з топо-, гідрографії, клімату, флори, фауни, історії регіону, а також про туризм, полювання та інші види активного відпочинку. Маршрути, репортажі, фотогалереї.
  • http://www.japantoday.ru/japanaz/k.shtml – Японія сьогодні.
  • http://www.50states.com/ – Інформація про кожен штат США: карта, столиця, населення, губернатор, прапор та гімн штату, географічні й історичні зведення, клімат, економіка, університети і коледжі, знамениті жителі штатів, статистика й ін.
  • http://www.uk.ru/ – Усе про Великобританію.
  • http://www.touruk.co.uk/ – он-лайн путівник по Великобританії.
  • http://www.canada.ru/ – усе про Канаду.
  • http://www.hungary.ru/- Ласкаво просимо в Угорщину!
  • http://www.polska.ru/- Польща.
  • http://ashga.sitecity.ru/- Терра Інкогніта – путівник по Туркменії.
  • http://www.maltavista.net/ – Мальта в картинках.

Немає коментарів:

Дописати коментар